Athéna

Pallas Athéna je v řecké mytologii dcera nejvyššího boha Dia. Jde o bohyni moudrosti, války a strategie, ochránkyni statečnosti, práva a spravedlnosti a umění. V pozdějších dobách byla ztotožňována se svým římským protějškem Minervou.

 

Přesně podle věštby je Athéna zosobněná moudrost a síla. Je Diovou nejoblíbenější dcerou, rád s ní rozmlouvá, nic před ní neskrývá, vždy jí ve všem vyhoví. Athéna si jeho přízně považuje, neustále je v jeho blízkosti. Nikdy také nezatoužila po žádném jiném bohu nebo muži. Přes svůj původ, krásu a vznešenost se nikdy neprovdala a zůstává Athénou Panenskou (řecky Athéna Parthenos). Pouze jednou byla nemilosrdná. Jedna obyčejná, ale velice nadaná dívka, se vytahovala, že je lepší tkadlena než sama Athéna. Ta dívka se jmenovala Arachané. Po souboji v tkaní ji Athéna proměnila v pavouka. To naznačuje, že patřila i mezi sluneční božstva, která souvisí s vynálezem tkaní.

pelasgové (původní obyvatelé Řecka) tvrdili, že se narodila v Libyi, u jezera Tritónis, kde ji našly tři nymfy a vychovaly ji. V dětství pak při hře s oštěpem zabila nešťastnou náhodou svou přítelkyni Pallas a na její počest si pak přidala její jméno před to svoje.

Podle Hellénů byl jejím otcem Pallás, okřídlený kozlí obr. Když vyrostla, Pallás se ji pokusil znásilnit, Athéna ho však přemohla a stáhla ho z kůže, kterou pak použila na výrobu štítu Aigis.

Jejím otcem, jak některé báje tvrdí, mohl být athénský kráj Itónos.